Minimal Veteriner Kliniği – Karşıyaka’da Veteriner Kliniği

Koruyucu Hekimlik

Ağız ve Diş Sağlığı

Sindirimi kolaylaştırmak için mekanik parçalanmanın yapıldığı ilk yer ağız ve dişlerdir. Hastalarımızın beslenmesi için çok önemli olan bu yapının bir çok sorunu mevcuttur. Aslında çok basit müdahalelerle önüne geçilebilecek bu sorunlar çoğu zaman göz ardı edilmektedir. Ancak ne kadar dikkat edilse de bazı sorunların kalıtsal olduğu bilinmektedir.

Örneğin küçük yaşlarda süt dişlerinin düşmemesi, ağız içinde enfeksiyon ve ağrıya yol açarak minik dostumuzun hayatının son bulmasına bile sebep olabilir. İlerleyen yaşlarda da dişlerde oluşan tartar, plak ve diş taşları, düşmemiş süt dişleri, kavga ya da travmaya bağlı kırılmış dişler ile ilgili bir çok sorunla karşılaşmaktayız. Kliniğimizde basit bir anestezi uygulaması ile diş taşı temizliği, diş çekimi, dolgu gibi operasyonları büyük bir titizlikle uygulamaktayız ve böyle sorunların bir daha oluşmaması için hasta sahiplerimizi bilinçlendirmekteyiz.

Aşı

Biz veteriner hekimlerin görevi hasta dostlarımızı tedavi etmek olduğu kadar hasta sahiplerini bilinçlendirerek ve önlemler alarak hastalıkların oluşmasının önüne geçmektir. Bu önlemlerin en başında aşılar ve paraziter uygulamalar gelmektedir. Küçük yavrularımız anne sütünden aldıkları maternal antikorlar tarafından 6-8 haftalık olana kadar korunmaktadırlar. 8. haftadan itibaren küçük dostlarımızın aşı takvimlerini düzenleyerek ve hasta sahiplerimize nelere dikkat etmeleri gerektiğini dikkatlice anlatarak üzerimize düşen görevi yerine getirmekteyiz. Bunun için “Smartvet” mobil uygulaması üzerinden yolladığımız hatırlatma mesajlarımızla minik dostlarımızın en iyi şekilde korunması için elimizden geleni yapmaktayız.

Kilo Kontrolü / Beslenme

Çağımızın belki de en büyük hastalığı obezite. Hepimiz minik dostlarımızın biraz daha tombiş göbekli ve göze tatlı gelmelerini istiyoruz. Ancak nasıl insanlarda kilonun yarattığı sorunlar tüm dünyada tartışıyorsa minik dostlarımız için de aynı şey geçerli. Bu konuda hasta sahiplerimizin yaşam düzenleri ve minik dostlarımızın metabolizmalarını göz önünde bulundurarak gerekli tavsiyelerimizi her muayenede hasta sahiplerimizle paylaşmaktayız.

Check - Up

Minik dostlarımızın bünyeleri bizden daha sağlamdır. Böbrek, karaciğer gibi organlar 3/4’ü işlevsiz hale gelinceye kadar hasarı tolere edebilir ve gözle görünen belirtiler ortaya çıkmayabilir. Bu aşamadan sonra fark edilen hastalıklar için de geç kalınmış olabilir. Bu da düzenli check-up yaptırmanın ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. 6-8 yaşlarına kadar yılda bir kez, ilerleyen yaşlarda ise yılda 2 kez kan sayımı, biyokimyasal testler ve batın röntgeni çekimi işlemlerinin yapılmasını öneriyoruz. Bu sayede başlangıç aşamasında olan hastalıkların önüne geçebiliriz. 

×