Minimal Veteriner Kliniği – Karşıyaka’da Veteriner Kliniği

Bu yazımızda son zamanlarda özellikle sosyal medyada herkesin dikkatini çeken ve beğenisini kazanan Pomeranian ırkı köpeklerin sağlık sorunları ve içlerinde önemli bir yer kaplayan hipoglisemi konusunda hem hasta sahiplerini hem de bu ırk hayvanları sahiplenmek isteyen hayvan sever dostlarımızı kısaca bilgilendirmek istedik. Ayrıca bu ırk köpeklerin fiyatlarının ne olduğunu ve nereden temin edilebileceğini siz sormadan biz söyleyelim: Bilmiyoruz. 🙂

Hipoglisemi nedir?

Hipoglisemi Pomeranian ırkı köpeklerin en önemli hastalıklarından biridir. Sadece bu ırkların değil ‘’toy breed dog’’ olarak bilinen Poodle, Maltese Terrier, Chihuahua ve  Yorkshire Terrier gibi ırklarda da görülen bir hastalıktır.

Hipoglisemi’yi kısaca vücuttaki şeker depolarının aniden tükenmesi ve buna bağlı olarak enerjinin bitmesi olarak tanımlayabiliriz.

Hipoglisemi neden olur?

Pomeranian gibi küçük ırk köpeklerin vücutlarında çok az yağ bulunmaktadır. Çok fazla aktif oldukları zaman vücutlarında glikojene çevirecekleri yağı bulamayabilirler. Eğer o gün iyi de beslenememişlerse  enerjileri bir anda biter. Bu sorun çözümü zamanla vücutlarında yağ birikmesiyle aşılacaktır fakat bunun için kesin bir süre yoktur.

Aktif olunmayan koşullarda eğer yedikleri besin kaliteli mama değilse ya da bir öğün dahi yemek yemeyi unutmuşsa ve yediğinden fazla enerji harcadıysa yine bu sorunla karşılaşmak mümkündür.

Hipoglisemi’nin belirtileri nelerdir?

Bu hastalığı şöyle bir benzetme ile anlatmak mümkün: Benzini bitmiş bir araba düşünün. Önce hafif bir tekleyecek sonra yolun ortasında öylece kalacaktır. Hipoglisemi olan Pomeranian’larda da aynı şekilde bir durum söz konusudur. Önce bir titreme görülür, ardından vücut kendini kapatır ve bir çeşit koma hali meydana gelir.

Aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçını farkettiğinizde acil müdahale edilmesi için en hızlı şekilde hekiminizle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde üzücü sonuçlarla karşılaşılması mümkündür.

  • Durgunluk, bitkinlik hali
  • İştah kaybı
  • Titreme
  • Diş etleri ve mukozaların beyazlaması
  • Kilo kaybı
  • Sinirlilik
  • Görme güçlüğü

Bu hastalığın yanında yanında Pomeranianlarda Patellar Luksasyon(Diz kapağı çıkğı), Entropion (Göz kapağının içe dönmesi ), Kardiyomegali (Kalp büyümesi) gibi sorunlar da sıkça görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×