Minimal Veteriner Kliniği – Karşıyaka’da Veteriner Kliniği

Hasta sahiplerimizin sıkça sorduğu soruların başında ”Kedim/ köpeğim çok tüy döküyor ne yapabilirim?” geliyor. İlk yazımızda aklınızdaki soru işaretlerini gidermek ve tüy dökme sorunun önüne geçmek için alınabilinecek önlemleri sizlerle paylaşmak istedik.

Minik dostlarımız ne zaman ve neden tüy döker?

Bildiğiniz gibi minik dostlarımızın kıyafetleri vücutlarını kaplayan tüyleridir. Bu yüzden ilkbaharda vücut sıcaklıklarının artmasını önlemek için kalın tüylerini döküp daha ince bir tüy tabakasına bürünürler. Aynı şekilde sonbaharda da üşümemek için yazlık tüyler yerlerini daha kalın tüylere bırakır.

Ancak tüy dökülme sorunu sadece bahar aylarında gerçekleşen bir durum değil. Yıl boyunca azar azar da olsa tüy dökmeleri devam eder. Bunun sebebi evlerimizde yaşayan minik dostlarımızın mevsim geçişlerini net bir şekilde anlayamamalarıdır. Kış aylarında evlerimizin ısısını arttırmamız, güneş ışığını iyi görememeleri ve küresel ısınmanın etkisiyle mevsim dengelerinin değişmesi buna sebep olmaktadır.

Tüy dökülmesinin bir diğer sebebi ise stres faktörüdür. Stres anında vücutlarında salgıladıkları adrenalinin de etkisiyle ani bir şekilde kendilerini koruma iç güdüsüyle tüylerini dökebilirler.

Bunların yanında mantar , egzama , hormon bozuklukları ve benzeri durumlarda vücutlarında meydana gelen fizyolojik bozukluklar nedeniyle de tüy döküntüleri görebilirsiniz. Bu tür durumlar için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Peki tüy dökülmesini nasıl bitirebiliriz?

Bitiremeyiz. Kesinlikle hiç bir yöntem %100 kedi ve köpeklerimizin tüy dökmesini engelleyemez fakat %80-%90 oranında tüy dökülmesinin önüne geçebiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz sebepler nedeniyle tüy dökülmesi yıl boyunca devam edecektir. Minik dostlarımızı haftada en az 2 kere tarayarak veya tüy toplayıcı eldivenleri kullanarak dökülmek üzere olan tüyleri etrafa yayılmadan toplayabiliriz.
Bunun yanında bahar aylarında daha yoğun tüy dökülmesi olacağından minik dostunuzu tıraş ettirmek tüy dökülmesinin önüne geçmede faydalı bir yöntem olacaktır. Ancak tıraştan sonra minik dostlarımızı güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarıya çıkartmamaya özen göstermelisiniz.

Traş işlemi için kliniğimizden destek alabilirsiniz.

Kediniz / köpeğiniz taranmayı sevmiyorsa:

Kediniz / köpeğiniz taranmayı sevmiyorsa tarağın kötü bir şey olmadığına onları ürkütmeden alıştırmanız gerekecektir. Bunun için ilk uygulamalarda çok sert bir şekilde değil sadece kaşıyormuş gibi yavaş yavaş taramanızı öneririz.

Beslenme

Yeni çıkacak tüylerin daha canlı çıkması için minik dostlarımızı profesyonel seri mamalarla beslemenizi öneririz. Mamalardaki Omega-3, E vitamini ve Gliserin gibi içerikler yeni tüylerin daha canlı çıkmasını sağlayacaktır. Hassas tüy yapısına sahip minik dostlarımız için kliniğimize danışabilirsiniz.​

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×